خانۀ مادر و کودک مهرستان چگونه متولد شد؟

خانۀ مادر و کودک مهرستان یک مجموعۀ تخصصی توانمندسازی والدین در امر تربیت کودک است که زیر نظر مرکز احیاء اندیشه و سیرۀ علوی در اصفهان فعالیت می‌کند. خانۀ مادر  کودک پس از حدود یک‌سال مطالعه و پژوهش، در سال ۱۳۹۹ متولد شد و اولین دورۀ خود را در تیرماه همان سال برگزار کرد. با توجه به اینکه مرکز احیاء اندیشه و سیرۀ علوی یک سازمان مردم‌نهاد (NGO) محسوب می‌شود، خانۀ مادر و کودک از نظر سازمانی زیرنظر وزارت کشور فعالیت می‌کند.

 

رسالت اصلی خانۀ مادر و کودک مهرستان چیست؟

رسالت اصلی خانۀ مادر و کودک مهرستان، توانمندسازی والدین در تربیت کودکان ۳ تا ۵ سال می‌باشد. در خانۀ مادر و کودک مهرستان، والدین فرامی‌گیرند که به جای سپردن تربیت فرزند خود به دیگران، فعالانه در روند تربیت فرزند خود مشارکت داشته باشند. خانۀ مادر و کودک مهرستان، با بهره‌گیری از مربیان توانمند، فضایی مناسب و تجهیزات و امکانات جدید و به‌روز، سعی دارد بستری برای تعامل هرچه بیشتر والدین به ویژه تعامل مادر با فرزند خود فراهم آورد؛ تعاملی که زمینه‌ساز موفقیت کودک در سال‌های بعد خواهد بود.

 

خانۀ مادر و کودک مهرستان چه خدماتی به شما ارائه می‌کند؟

خانۀ مادر و کودک مهرستان خدمات خود را در دو قالب «خدمات دوره‌ای» و «خدمات آزاد» به مخاطبان خود ارائه می‌کند:

خدمات دوره‌ای خانۀ مادر و کودک مهرستان شامل دوره‌های کوتاه‌مدت یک ماهه است و هر دوره از ۸ تا ۱۰ جلسۀ ۳ ساعته تشکیل شده است. پس از ثبت‌نام در این دوره‌ها می‌توانید از برنامه‌های متنوع دوره شامل «کارگاه‌های آموزشی مادران»، «برنامه‌های ویژۀ کودکان»، «برنامه‌های مادر و کودک»، «برنامه‌های خانوادگی»، «محفل مادرانه» و «مشاوره و راهنمایی» بهره‌مند شوید.

خدمات آزاد شامل برنامه‌هایی است که خارج از دوره‌ها طراحی و به اجرا گذاشته می‌شود. به عنوان مثال، شما می‌توانید مراسم جشن تولد یا جشن تکلیف فرزند دلبندتان را در فضای زیبای خانۀ مادر و کودک مهرستان برگزار کنید؛ همچنین می‌توانید از برنامه‌هایی چون ورزش مادران در یک فضای امن و راحت استفاده کنید.

اگر مادری هستید که فرزند کمتر از ۳ سال دارید، نگران فرزند کوچک‌تر خود نباشید؛ زیرا خانۀ مادر و کودک مهرستان، این امکان را برای شما فراهم کرده است که فرزند کوچک‌تر خود را به قسمت مهدکودک بسپارید و با آسودگی خاطر، به همراه کودک ۳ تا ۵ سال خود از برنامه‌های متنوع خانه استفاده کنید.

خانۀ مادر و کودک مهرستان، اشخاص حقوقی را هم از یاد نبرده است. اگر صاحب یک شرکت یا مؤسسۀ خصوصی هستید، می‌توانید جهت برگزاری دوره‌های اختصاصی کارکنان در محل خانۀ مادر و کودک مهرستان یا در مکانی که شما در نظر دارید، روی ما حساب کنید.

 

دوره‌های خانۀ مادر و کودک مهرستان چگونه طراحی می‌شود؟

پیش از برگزاری هر دوره، کارشناسان تربیتی ما بر اساس پژوهش‌هایی که از قبل انجام داده‌اند، اقدام به تهیۀ «طرح دوره» می‌کنند. در طرح دوره، اهدافی برای مادران و اهدافی برای کودکان در نظر گرفته می‌شود. پس از تعیین اهداف دوره، فعالیت‌های متنوع خانۀ مادر و کودک در چارچوب این اهداف برنامه‌ریزی می‌شود. پس از تعیین اهداف هر دوره، مربیان باتجربۀ ما اقدام به تهیۀ «طرح درس» می‌کنند؛ به این معنی که مشخص می‌کنند اهداف دوره چگونه در قالب روش‌هایی مانند بازی، دست‌ورزی، فعالیت‌های اکتشافی، آشپزی، قصه و نمایش، شعرخوانی و… دنبال خواهد شد.

خانۀ مادر و کودک مهرستان این امکان را به شما می‌دهد که در پایان هر دوره، تحلیلی از وضعیت کودک خود در اهداف مورد نظر به دست آورید. از این طریق شما می‌توانید وضعیت کودک خود را در آغاز و پایان هر دوره با هم مقایسه کنید.

 

خانۀ مادر و کودک مهرستان چه امتیازاتی نسبت به مجموعه‌های دیگر دارد؟

دلایل مختلفی وجود دارد که خانۀ مادر و کودک مهرستان را از مراکز مشابه دیگر متمایز می‌کند. این دلایل به شما توضیح می‌دهد که چرا باید در بین مجموعه‌های مختلف که برای مخاطب مادر و کودک فعالیت می‌کنند، خانۀ مادر و کودک مهرستان را انتخاب کنید.

  • خانۀ مادر و کودک، توانمندسازی والدین به ویژه مادر در امر تربیت را رسالت اصلی خود می‌داند و برنامه‌های کودکان را در این راستا جهت‌دهی و برنامه‌ریزی می‌کند.
  • در خانۀ مادر و کودک مهرستان، مادران در حاشیه قرار نمی‌گیرند و صرفاً نظاره‌گر بازی فرزند خود نیستند؛ بلکه به طور مستقیم در تعامل با کودک خود قرار دارند و مربیان صرفاً نقش تسهیل‌گر را ایفا می‌کنند.
  • فعالیت‌های خانۀ مادر و کودک مهرستان «هدف‌محور» است و این اهداف هستند که سمت‌و‌سوی برنامه‌ها را مشخص می‌کنند. بنابراین بازی فرزند شما، صرفاً فعالیتی برای سرگرمی نیست؛ بلکه در جریان بازی هدفمند، کودک شما در مسیر صحیح، جهت‌دهی و تربیت می‌شود.
  • خانۀ مادر و کودک مهرستان، به‌جز برنامه‌های ثابت و ازپیش‌طراحی‌شده، این امکان را به مادران می‌دهد که متناسب با نیازها و علایق خود، برنامه‌هایی را در قالب محفل‌ مادرانه طراحی و اجرا کنند و از این طریق، برنامه‌های خانۀ مادر و کودک مهرستان را برای خود شخصی‌سازی نمایند.
  • در خانۀ مادر و کودک مهرستان، مادران یاد‌می‌گیرند که چگونه با کودک خود تعامل کنند؛ آنان در گفتگوهای غیررسمی، از یکدیگر می‌آموزند و تجربیات خود را در امر تربیت فرزند به اشتراک می‌گذارند.
  • خدمات مشاوره‌ای خانۀ مادر و کودک، این امکان را برای مادران فراهم می‌آورد که مسائل و چالش‌هایی را که در امر تربیت فرزند با آن مواجه شده‌اند، با مشاوران حرفه‌ای ما در میان بگذارند و در حل مسائل پیچیدۀ تربیتی مهارت پیدا کنند.

 

خانۀ مادر و کودک مهرستان چه فضا و امکاناتی دارد؟

خانۀ مادر و کودک مهرستان با زیربنایی حدود ۶۰۰ متر و حیاط ۱۵۰ متر و قرارگیری آن در یکی از خیابان‌های اصلی شهر اصفهان (خیابان امام سجاد (علیه السلام))، موقعیتی استثنایی را برای دسترسی خانواده‌های شهر اصفهان و حومه فراهم آورده است.

در طراحی فضای خانۀ مادر و کودک مهرستان، سعی شده است تا حد امکان از نمادهای خانه استفاده شود تا مادران و کودکان در آن احساس امنیت و آرامش کنند. استفاده از پدیده‌های طبیعی مانند گل و گیاه، آبنما و… حسّ زندگی را برای حاضران به ارمغان می‌آورد. توجه به نور طبیعی، تهویۀ مناسب هوا، طراحی متناسب با روحیات کودک و کاربری مکان، استفاده صحیح از الگوهای رنگ‌آمیزی و استفاده از تجهیزات ایمن از مزیت‌های خانۀ مادر و کودک مهرستان به شمار  می‌رود.

بخش‌های تخصصی خانۀ مادر و کودک مانند اتاق ماسه (خونۀ شنی)، اتاق رسانه (تماشاخونه)، اتاق آشپزی (شکمستان) و اتاق تجربه (خونۀ رویایی) فضایی بسیار جذاب و به‌یادماندنی را برای کودک شما رقم خواهد زد. همچنین سالن بازی (خونۀ شادی) با امکاناتی مانند استخر توپ، تخت فنر، صخره‌نوردی، زیپ لاین و سایر تجهیزاتی که برخی از آن‌ها به ابتکار کارشناسان تربیتی ما تولید شده‌اند، اهداف تربیت را در بستر بازی و سایر فعالیت‌های لذت‌بخش دنبال می‌کنند.

علاوه بر آن، اتاق تخصصی مادران (خونۀ مامان) فضای راحت و دلپذیری را برای مادران فراهم می‌سازد تا در محیطی صمیمی، با سایر مادران به تعامل بپردازند و تجربیات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. کودکان نیز در فضای تعاملی (کلبۀ دوستی)، لذت با هم بودن را تجربه می‌کنند.

 

برای شرکت در برنامه‌های خانۀ مادر و کودک مهرستان از کجا شروع کنیم؟

اگر تصمیم گرفته‌اید در خانۀ مادر و کودک مهرستان همراه ما باشید، به سایت ما به نشانی  Kids.mehrestan.ir قسمت «چی دارید برام؟» سر بزنید و از انواع دوره‌ها و سایر پیشنهاداتی که برای شما داریم، مطلع شوید.

پس از اینکه از بین رویدادهای فعال، گزینۀ مورد نظر خود را انتخاب کردید، به پرتال ما به نشانی portal.mehrestan.ir  مراجعه کنید و نسبت به ثبت مشخصات خود اقدام کنید. پس از ثبت اطلاعات و انتخاب دورۀ مورد نظر در پرتال، منتظر تماس کارشناسان ما باشید تا شما را به خانۀ مهرستانی دعوت کنند.

آیا هنوز سؤال دارید و مایلید دربارۀ خانۀ مادر و کودک مهرستان بیشتر بدانید؟

با ما تماس بگیرید:  ۰۹۱۳۶۰۱۰۷۰۱

به ما بپیوندید:        kids_mehrestan@

فهرست