اصول تربیتی

حل مسئله

مادران در امر تربیت فرزند خود،گاه با مسائل و مشکلاتی مواجه می شوند که …

مادران در امر تربیت فرزند خود گاه با مسائل و مشکلاتی مواجه میشوند که آنان را در نحوه مواجهه با این مسائل دچار سردرگمی و بلاتکلیفی می کند.
خانه مادر کودک مهرستان تلاش می کند با استفاده از ساز و کارهای مناسب مانند کارگاه‌های آموزشی ، خدمات مشاوره‌ای و غیره مادران را در حل مسائل مربوط به تربیت فرزندان توانمند سازد و مهارت‌های حل مسئله را در آنان افزایش دهد.
خانه مادر و کودک مهرستان این فرصت را فراهم می‌آورد تا والدین، مسائل مشترکی را که در امر تربیت فرزند با آن مواجه شده‌اند به اشتراک بگذارند و به راه حل دسته جمعی برای مسائل تربیتی خود دست پیدا کند

جنسیت گرایی

دست تقدیر بر اساس نقشه ای از پیش تعیین شده، کودکان را در دو صنف دختر و پسر آفریده است. خانه مادر و کودک مهرستان ضمن ….

دست تقدیر بر اساس نقشه های از پیش تعیین شده کودکان را در دو صنف دختر و پسر آفریده است. خانه مادر و کودک مهرستان ضمن توجه به ویژگی های مشترک پسران و دختران نسبت به ویژگی های جنسیتی آنان و طرحی که خالق بی همتا برای هر یک از آنان بر انداخته است حساس است و جنسیت آن را در فعالیتهای خود لحاظ میکنند

خانواده محوری

خانه مادر و کودک مهرستان آشنایی را فراهم می آورد تا والدین به جای سپردن تربیت کودک خود به ….

خانه مادر و کودک مهرستان، فضایی را فراهم می آورد تا والدین به جای سپردن تربیت کودک خود به دیگران مهارت های لازم را در تربیت کودک خود به دست آورد و با استفاده از زمینه هایی که خانه مادر و کودک برای آنان فراهم می کند، کودک را در دامان پر مهر خود پرورش دهند. از این رو در خانه مادر و کودک مهرستان والدین و به ویژه مادر، نقش فعالی در طراحی و اجرای برنامه ها دارند و تربیت کودک خود را به مربیان تحویل نمی دهد. در خانه مادر و کودک مهرستان مربی با کمک به والدین و تسهیل فعالیت تربیتی آن زمینه تعامل تربیتی آنان را با کودک فراهم می کند.

فضای تعاملی

ایجاد شبکه ارتباطی والدین با یکدیگر در خانۀ مادر و کودک مهرستان، این فرصت را فراهم می‌آورد که والدین…

خانه مادر و کودک مهرستان در خلال شبکه‌های از روابط انسان شکل می گیرد در این شبکه انسانی والدین با کودکان ، والدین با یکدیگر و کودکان با یکدیگر در تعامل دائم و مستمر قرار می گیرند. از هم یاد میگیرند، به هم یاد می دهند و با هم رشد می کنند.
ایجاد شبکه ارتباطی والدین با یکدیگر در خانه مادر و کودک مهرستان، این فرصت را فراهم می آورد که والدین ایده های ذهنی خود را در ارتباط با تربیت کودکان با یکدیگر در میان گذاشته و با همکاری یکدیگر آنها را به منصه ظهور برساند

تربیت در بستر بازی

خانۀ مادر و کودک مهرستان، بازی را تنها روش تربیت کودک نمی‌داند، اما آن را مهم‌ترین و…

خانۀ مادر و کودک، اگرچه بازی را تنها روش تربیت کودک نمی‌داند، اما آن را مهم‌ترین و محوری‌ترین روش برای تربیت کودک زیر هفت‌سال می‌داند. در خانۀ مادر و کودک، مادران فضا و ابزار مورد نیاز برای بازی با کودکان خود را در اختیار دارند. در عین حال نباید بازی را فعالیتی قالبی و ازپیش‌تعیین‌شده پنداشت. هر لحظه از زندگی کودک می‌تواند بهانه‌ای برای بازی‌کردن باشد و هر وسیله‌ای می‌تواند اسبابِ بازی را برای کودک فراهم آورد. در خانۀ مادر و کودک، مادر علاوه بر آموختن مهارت‌های لازم برای بازی با کودک، می‌آموزد که چگونه در تمام لحظات و با کمترین امکانات، لحظات شاد و خاطره‌انگیزی را برای کودکان خود رقم بزند.